Kluczową kwestią jaką trzeba brać pod uwagę przy sprzedaży nieruchomości jest ustalenie jej ceny, za którą może zostać sprzedana. Wycena nieruchomości z całą pewnością będzie tutaj pomocna, jednakże nie jest to jedyny element, pozwalający na szybką transakcję w danej sytuacji rynkowej. Bardzo ważną kwestią jest cała „otoczka” związana z przygotowaniem oferty. Na pierwszym miejscu wskazałbym tutaj fotografię nieruchomości (jej wnętrza) albo ujmując to jeszcze szerzej, byłby to home staging.
Zobacz również: Jak przygotować nieruchomość do sesji fotograficznej
oraz Fotografia wnętrz – technicznie
Czy profesjonalne podejście do tego tematu jest wymagane?
Moim zdaniem, zdecydowanie tak, a obserwując już od kilkunastu lat obowiązujące trendy widzę, że coraz bardziej rośnie jej znaczenie. Dzieje się tak dlatego, że potocznie rzecz ujmując, “kupujemy oczami”. Najpierw patrzymy, potem czytamy. Przeglądając materiały reklamowe, ogłoszenia, katalogi, itp. w formie elektronicznej czy też papierowej, przede wszystkim chwytamy obrazy, potem dopiero koncentrujemy się na tekście.
Kto korzysta z profesjonalnej fotografii wnętrz?
Najczęściej takie zdjęcia wykonywane są na potrzeby sprzedaży mieszkania, domu czy ogólnie mówiąc nieruchomości. Kolejnym „odbiorcą” tego rodzaju fotografii jest rynek najmu, przede wszystkim tego krótkoterminowego, ale również i długoterminowego. Mało kto z nas, w dzisiejszych czasach wybierze się na wakacje czy chociażby na weekend z rodziną, nie obejrzawszy wcześniej miejsca, gdzie będzie nocować. Czasy, w których internet nie istniał, a ogłoszenia dotyczące wynajmu zamieszczane były w postaci krótkiego tekstu w papierowych gazetach lub przekazywane drogą „pantoflową”, dawno już są za nami. Dzisiaj wynajmujący najpierw obejrzy obiekt na zdjęciach, potem dopiero zadzwoni lub napisze pytanie do właściciela.
Kolejną branżą generującą zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi są architekci oraz projektanci wnętrz. Im również zależy na możliwości zaprezentowania swoim potencjalnym klientom realizacji, których są autorami. Posiłkują się przegotowanymi komputerowo wizualizacjami i grafikami, jednakże nie oddają one w pełni rzeczywistości. Ostatecznie zatem korzystają z usług fotografów.
Na koniec można jeszcze dodać sesje fotograficzne różnego rodzaju lokali użytkowych, restauracji czy hoteli, zwłaszcza w sytuacjach, gdy poddane zostały odświeżeniu czy remontowi. Ponadto modne są tzw. metamorfozy mieszkań, w których te same pomieszczenia pokazane są zarówno przed jak i po dokonaniu przemiany.
Czym dla mnie jest fotografia wnętrz?
To umiejętne zamknięcie przestrzeni w kilku wyjątkowych kadrach, a jednocześnie oddanie jej realnych cech, uchwycenie tych unikatowych, podparcie się kolorami i oddanie w estetyczny i spójny sposób całości obiektu. Dobra fotografia wnętrz powinna pokazać zarówno przestrzeń, jak i jej atmosferę. Twierdzę, że sesja fotograficzna nieruchomości to jakby proces, który wymaga doświadczenia, zmysłu artystycznego i niemałej wiedzy technicznej podczas samego fotografowania jak i w procesie obróbki komputerowej.
Czy warto w taki proces zainwestować? Oglądając niektóre ogłoszenia i zdjęcia do nich załączone – uważam, że warto. Serdecznie zapraszam do skorzystania z moich usług między innymi właśnie w zakresie fotografii wnętrz. Przykładowe zdjęcia możesz zobaczyć w mojej galerii [link tutaj].
Jak przygotować nieruchomość do sesji fotograficznej, na co zwrócić szczególną uwagę, a czego unikać, przedstawię Wam w kolejnych artykułach, do przeczytania których już teraz zapraszam.
Chcesz zobaczyć mój świat fotografii ? ParadaWspomnien.pl